Jak informuje Prokuratura Rejonowa w Chojnicach i Urząd Miasta Słupska w sprawie październikowych protestów na ulicach miasta prowadzone są postępowania wyjaśniające.
Zgodnie z § 28 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.10.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020, poz. 1758) do odwołania zakazano organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24.07.2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631).
Jak poinformował Prokurator Rejonowy w Chojnicach Mirosław Orłowski Prokuratura ta „prowadzi śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa da życia lub zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemicznego lub szerzenia choroby zakaźnej, poprzez organizowanie zgromadzeń w Słupsku w okresie od 23 do 28 października 2020 roku, tj. czynu z art. 165 par. 1 pkt. 1 kk.” W tejże Prokuraturze przesłuchiwani są świadkowie. Drugim wątkiem badanym przez Prokuraturę jest sprawa funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, którzy wbrew obowiązującym przepisom epidemiologicznym i zakazu zgromadzeń publicznych nie podejmowali jakichkolwiek interwencji, a także udzielali pomocy w przeprowadzaniu tych zgromadzeń (art. 231 § 1 K.k.).
Postępowanie to prowadzone jest z zawiadomienia jednego ze słupszczan.
Z kolei z zawiadomienia Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Słupsku postępowanie w sprawie zgromadzeń z dn. 20 października 2020 r. przeprowadzonych przez rolników na terenie Słupska – pod biurami poselskimi Piotra Mullera i Zbigniewa Konwińskiego prowadzi słupska Policja. W sprawie przesłuchiwany był koordynator protestu z powiatu słupskiego. Wartym podkreślenia jest fakt, że w sprawie tej samej osoby Sąd Rejonowy w Lęborku odmówił wszczęcia postępowania o ukaranie skierowanego przez tamtejszą Policję za protest rolniczy na Drodze Krajowej nr 6 w miejscowości Darżyno.
O efekcie końcowym tych postępowań informować będziemy na naszych łamach.
Bożena Bugańska