wtorek, 10 grudnia, 2024
spot_img
Strona głównaPopularneSłupska prokuratura od nowa zajmuje się aferą światłowodową

Słupska prokuratura od nowa zajmuje się aferą światłowodową

W związku z błędnym postawieniem zarzutów obywatelowi Ukrainy Sergiejowi M. za słupską „aferę światłowodową” Słupska Inicjatywa Obywatelska SIO! złożyła do Prokuratury Okręgowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

Za poświadczenie nieprawdy i w konsekwencji spowodowanie szkody finansowej dla Miasta Słupska na kwotę ponad pół miliona złotych postawione zostały zarzuty obywatelowi Ukrainy Sergiejowi M. Zdaniem Słupskiej Inicjatywy Obywatelskiej SIO! winny jest gdzie indziej, a szkoda Miasta opiewa na miliony złotych.

Prokuratura postawiła zarzuty tylko za światłowód położony wzdłuż słupskiego ringu, natomiast pozostałe ulice zostały całkowicie pominięte. Tymczasem długość instalacji światłowodowych pod ulicami Słupska, na które zgodę wyraził dyrektor ZIM w Słupsku Jarosław Borecki wynosić może w przedziale 80-100 km i są to szacunki bardzo ostrożne.

Z niewiadomych Stowarzyszeniu przyczyn nie znajdujących usprawiedliwienia w logicznym rozumowaniu zarzuty przedstawione zostały osobie, która jest jedynie „słupem” i której nigdy się nie ukarze z uwagi na obywatelstwo innego państwa oraz że nigdy już więcej prawdopodobnie nie przekroczy pod swoim imieniem i nazwiskiem granicy RP (trwająca wojna temu służy).

W zawiadomieniu wskazany został przepis art. 296 § 1 Kodeksu karnego, tj. przestępstwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w zajmowaniu się sprawami majątkowymi osoby prawnej – Miasta Słupsk. Z jednej strony od wielu lat Miasto nie potrafi skutecznie wyegzekwować opłat za zajęcia pasa ruchu drogowego pod instalacje światłowodowe, a z drugiej strony dalej wydawane są decyzje zezwoleniowe. Do tego decyzje te wydawane są nieraz w tym samym dniu co wskazany na wniosku termin umieszczenia urządzenia. Przykładem są tu ulice Kowalska i Mostnika, gdzie wniosek o zezwolenie składany był w dniu 27.09.2019 r. i w tym dniu dochodziło do umieszczenie światłowodu i wydania decyzji zezwoleniowej w imieniu Prezydenta Słupska.

Kolejny faktem, który może wskazywać na to, że dyr. Jarosław Borecki działa świadomie na szkodę Miasta jest to, że spółki powiązane w przeszłości z byłym prezesem telewizji kablowej ze Słupska Mariuszem K. wnoszą opłaty za umieszczenie urządzeń liniowych na rzecz Gminy Słupsk, ale nie płacą na rzecz Miasta Słupsk. Z odpowiedzi prezesa zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jezierzycach wynika jednoznacznie, że podmioty te są wypłacalne wobec Gminy, ale wobec Miasta już nie. Rozwiązaniem tej sytuacji może być fakt, że dyr. Jarosław Borecki nie zarządza infrastrukturą w Gminie Słupsk, tylko w mieście, dlatego ww. firmy nie muszą wnosić opłat.

Z posiadanych przez Stowarzyszenie danych, światłowód położony jest pod następującymi ulicami (w kolejności alfabetycznej): Aluchny Emelianow, Bauera, Chłapowskiego, Cybulskiego, Długa, Dominikańska, Druyffa, Gdańska, Gdyńska, Grunwaldzka, Jaracza, Kaszubska, Konarskiego, Kowalska, Krasińskiego, Legionów Polskich, Klonowa, Leszczyńskiego, Lipowa, Lotha, Łady Cybulskiego, Małcużyńskiego, Mickiewicza, Mochnackiego, Morcinka, Mostnika, Nad Śluzami, Ogrodowa, Partyzantów, Polna, Portowa, Poznańska, Raszyńska, Reja, Rejtana, Reymonta, Sobieskiego, Staniuków, Sygietyńskiego, Szafranka, Szarmacha, Szczecińska, Wczasowa, Westerplatte, Wolności, Zaborowskiej. Dane te pochodzą sprzed kilku lat, zatem ponad wszelką wątpliwość problem ten nie dotyczy tylko słupskiego Ringu, a całego Miasta! Wykaz ulic jako wniosek dowodowy składany był przez Stowarzyszenie do Prokuratury Okręgowej w Słupsku do poprzedniego postępowania, ale jak widać nie znalazł on uznania w oczach słupskich śledczych.

Obecnie trwają czynności postępowania przygotowawczego. O przebiegu tej bulwersującej wszystkich słupszczan sprawie będziemy informować.

Bożena Bugańska

spot_img

POPULARNE