W Słupsku otwarto Poradnię Psychologiczno – Terapeutyczną dla Dzieci i Młodzieży, która działa w strukturze Centrum Zdrowi Psychicznego. Poradnia mieści się w zrewitalizowanej kamienicy Otto Freundlicha przy ul Tuwima 34. Poradnia oferuje dzieciom i młodzieży wsparcie zespołu specjalistów- psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych w ich najbliższym otoczeniu. Jej funkcjonowanie opiera się na współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym.
W Polsce – jak podkreślał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk – opieka psychiatryczna – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży – nie jest dobrze zorganizowana. Świadczy o tym brak miejsc w szpitalach psychiatrycznych dla młodych pacjentów. Trafiają oni na oddziały dla dorosłych, co pogarsza ich sytuację, podobnie jak brak lekarzy psychiatrów oraz wzrastające tempo życia i pandemia. Samorząd województwa pomorskiego postanowił rozwiązać ten problem na miarę swoich możliwości. W kooperacji z dyrektorami szpitali psychiatrycznych specjaliści w samorządzie wojewódzkim napisali program pod kierunkiem wicemarszałek Agnieszki Kapały – Sokalskiej. Zakłada on tworzenie tworzenie nowych oddziałów dziecięcych w szpitalach psychiatrycznych ( np. w Starogardzie Gdańskim) oraz tworzenie poradni psychologiczno – terapeutycznych. Słupska poradnia jest szóstą w województwie.
W wielu przypadkach nie jest potrzebna hospitalizacja. Jest potrzebna rozmowa , jest potrzebny kontakt, jest potrzebne miejsce , w którym można znaleźć pomoc – mówił marszałek M. Struk
Jest on tutaj szczególnie potrzebny z uwagi na to, że w powiatach, które graniczą ze Słupskiem, jak i w Słupsku, takiego ośrodka nie było. – wyjaśniała wicemarszałek Agnieszka Kapała – Sokalska. Na szczęście nie ma w tym względzie rejonizacji, zatem dzieci i młodzież, która takiej pomocy będzie potrzebowała może z tego ośrodka skorzystać.
Z poradni mogą korzystać dzieci i młodzież do 18. roku życia lub 21. roku życia w przypadku kontynuowania nauki w szkole ponadpodstawowej oraz ich rodziny opiekunowie prawni lub inne osoby stanowiące wsparcie społeczne pacjenta. Pomoc udzielana w Poradni skierowana jest do dzieci i młodzieży z wszelkimi problemami natury psychologicznej, ale niewymagającymi interwencji lekarza psychiatry i farmakoterapii. Obejmuje ona takie zakresy jak: problemy komunikacyjne z rówieśnikami, w nawiązywaniu relacji, trudności szkolne, wychowawcze, problemy rodzinne, trudności wynikające z obecnej sytuacji związanej z pandemią (poczucie samotności, izolacji, problemy z nauką zdalną), zaburzenia rozwojowe, adaptacyjne, lękowe, psychosomatyczne, odżywiania, snu, zachowania autodestrukcyjne, zachowania impulsywne, agresja, depresja.
Ośrodek powinien zapewnić pierwszą poradę w terminie 7 dni roboczych, licząc od dnia zgłoszenia się do ośrodka – podkreślała wicemarszałek województwa.
Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Danuta Wawrowska zwróciła uwagę na starania dyrektora Centrum Zdrowia Psychicznego Krzysztofa Sikorskiego, który zabiegał o taki ośrodek poza obiektem szpitala. Taka lokalizacja ułatwia dostepność świadczeń i tworzy lepszą atmosferę spotkań pacjentów z terapeutami. Pomysł został doceniony przez władze regionu, czego dowodem jest działająca od 1 października poradnia psychologiczno – terapeutyczna.
Zgłoszenia obejmują cale spektrum zaburzeń psychicznych u dzieci. Kalendarz zapełnia się w szybkim tempie, odbieramy bardzo dużo telefonów. Zapotrzebowanie jest ogromne. Spodziewaliśmy się, telefonów będzie dużo, ale nie aż tak – wyjaśniała kierownik ośrodka Agnieszka Jaworska – Kołatka. To, że mamy 7 dni na przyjęcie dziecka sprawia, że w najbliższych dniach czeka nas wielkie wyzwanie.
Porady są bezpłatne, finansowane przez NFZ. Nie jest wymagane skierowanie. Poradnia jest czynna w poniedziałki i czwartki od godz. 11.00 do 20.00, we wtorki i środy od godz. 8.00 do 16.00, w w piątki od godz. 8.00 do 14.00. Z Poradnią można się kontaktować osobiście, telefonicznie pod nr 59 307 07 37 lub mailowo pppdm@psychiatria-slupsk.pl
Bożena Bugańska