Jak orzekła Prokuratura Rejonowa w Chojnicach ubiegłoroczne protesty na ulicach Słupska w ramach tzw. „Strajku Kobiet” były całkowicie legalne, a obowiązujące w tym zakresie przepisy wydane zostały bezprawnie.
Jak informuje Zastępca Prokuratora Rejonowego w Chojnicach postanowieniem z dnia 29 marca 2021 r. doszło do umorzenia śledztwa w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemicznego lub szerzenia choroby zakaźnej, poprzez organizowanie zgromadzeń w Słupsku w dniach 23, 26 i 28 października 2020 r., tj. czynu z art. 165 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego wobec braku znamion czynu zabronionego (sygn. PR. 3 Ds. 52.2021).
Jak stwierdzono w uzasadnieniu, zgromadzenia miały charakter spontaniczny oraz nie można wskazać osoby odpowiedzialnej za ich organizację. Kluczowym fragmentem postanowienia jest stwierdzenie, że: „Przeważającym wydaje się być ten pogląd, że zakaz zgromadzeń może być ustanowiony na podstawie ustawy, nie zaś rozporządzenia”. Przypominamy, że zgodnie z § 28 ust. 1 uchylonego już Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.10.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020, poz. 1758) do odwołania zakazano organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24.07.2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631). Do sprawy przesłuchano wielu świadków, w tym znane osoby ze słupskiej adwokatury oraz kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.
Mając na uwadze powyższe postanowienie, trzeba mieć nadzieję, że w podobny sposób potraktowany zostanie pan Aleksander Figurski prowadzący przez cały okres „pandemii” klubokawiarnię Duo Cafe przy ul. Szczecińskiej, który od kilku miesięcy jest bezprawnie nękany karami finansowymi przez słupski Sanepid i inne służby i urzędy, a także koordynator protestów rolniczych i wszystkie osoby, które odmówiły Policji na terenie Słupska przyjęcia mandatu za brak maseczki.
Antoni Michał Górecki