W dniach 29.09 – 27.10.2021 r. przed Sądem Rejonowym w Słupsku Komornik Sądowy Błażej Wasilewski będzie licytował po raz pierwszy 11 mieszkań należących do dewelopera Building Professional Company Sp. z o.o. położonych w budynku przy ul. Konarskiego 8a w Słupsku.
Przed Sądem Rejonowym w Słupsku w najbliższych miesiącach nastąpi ciąg dalszy licytacji nieruchomości należących do spółki Building Professional Company Sp. z o.o., której wcześniej był właścicielem i prezesem Wiesław Ś. Obecnie przed sądem w Gdańsku toczy się postępowanie przeciwko Wiesławowi Ś. i członkom jego rodziny o m. in. wielomilionowe wyłudzenia, przestępstwa związane ze zwrotem podatku VAT, wyłudzenia towarów i usług od lokalnych firm i wiele innych. Lista zarzutów jest bardzo długa. Akt oskarżenia skierowany został także przeciwko córce Wiesława Ś. – Katarzynie B., która w przeszłości tworzyła wspólnie z ojcem w Słupsku partię Nowoczesna.PL Ryszarda Petru. Z jej list startowała także bez sukcesu w wyborach parlamentarnych w 2015 r.
Wszystkie nieruchomości lokalowe obciążone są hipoteką umowną na rzecz Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego w Poznaniu. W większości lokali w Księgach Wieczystych jako właściciel widnieje Apartamenty sp. z o.o. (spółka powiązana z Wiesławem Ś.). W wakacje 2019 r. doszło do licytacji kilkunastu działek w Bydlinie w Gminie Słupsk z rozpoczętymi budowami należących do Spółki Wiesława Ś.
Jak informował w lutym 2020 r. Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk najbardziej bulwersująca była sprawa p.Szklarzów, którzy najpierw kupili od spółki zależnej od Wiesława Ś. na podstawie umowy deweloperskiej mieszkanie za kwotę 163.000,00 zł, a następnie zostało ono zlicytowane w Sądzie Rejonowym w Słupsku wraz z lokatorami. Mają oni obecnie status pokrzywdzonych w toczącym się postępowaniu sądowym.
Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska) chroni w pełni interes nabywcy, a środki przez niego wpłacane są zgromadzone w banku na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym, z którego dopiero po stwierdzeniu zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego są one wypłacane deweloperowi. W obrocie występuje także zamknięty rachunek powierniczy, z którego deweloper otrzymuje środki z banku dopiero po zakończeniu inwestycji.
Obecnie w Słupsku realizowanych jest wiele przedsięwzięć deweloperskich, dochodzi do masowych wyburzeń starych budynków, które muszą ustąpić miejsca nowym. Można mieć tylko nadzieję, że więcej już nie dojdzie do tak skandalicznego potraktowania nabywców jak to miało miejsce w przypadku p. Szklarzów.
Bożena Bugańska