wtorek, 10 grudnia, 2024
spot_img
Strona głównaPopularneKopał leżącego kibica, wrócił do służby

Kopał leżącego kibica, wrócił do służby

Policjant, który kopał leżącego kibica Gryfa Słupsk został przywrócony do służby po kilku miesiącach zawieszenia. To co wydawało się niewiarygodne okazało się jednak prawdą.

Mieszkańców Słupska i okolic zbulwersowała informacja o przywróceniu do służby funkcjonariusza, który kopał leżącego na ziemi kibica Gryfa Słupsk w dn. 3 czerwca 2021 r. O sprawie już informowaliśmy w artykułach z dnia 10.06.2021 r. pt.: „Quo vadis Gryfie?” http://nowwhjrgyk.cfolks.pl/archiwa/872 i z dnia 14.08.2021 r. pt.: „Policjant sądzi policjanta, a winnych brak” http://nowwhjrgyk.cfolks.pl/archiwa/1088

Jak informuje oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji Monika Sadurska: „informuję, że funkcjonariusz został przywrócony do służby, a postępowanie dyscyplinarne jest w toku”. Wcześniej oficer prasowy informował, że: (…)Funkcjonariusz został zawieszony w wykonywaniu obowiązków służbowych i wszczęto wobec niego czynności zmierzające do zwolnienia ze służby. Zgodnie z ustawą o Policji (art. 39 ust. 1):Policjanta zawiesza się w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo (…) umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego – na czas nie dłuższy niż 3 miesiące. Ustęp 3 wskazuje, że: W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia w czynnościach służbowych można przedłużyć do czasu ukończenia postępowania karnego. Komendant, który jest przełożonym dyscyplinarnym niestety nie zauważył uzasadnionego przypadku. Oczywistość popełnionego czynu nie budzi wątpliwości. Filmik z interwencji obejrzało w sieci kilkaset tysięcy ludzi z całej Polski i dali gremialnie upust swojej frustracji na łamach forów internetowych. Sytuacja zaistniała na meczu w dniu 3 czerwca 2021 r. przypomniała słupszczanom bardzo bolesne chwile z wydarzeń z dnia 10 stycznia 1998 r., kiedy to po meczu koszykówki zginał z rąk Policji 13 letni chłopiec Przemek Czaja (kibic Czarnych Słupsk). Tam także w początkowym stadium dochodziło do prób wybielania winy interweniujących funkcjonariuszy.

Jak informuje Prokurator Prokuratury Rejonowej w Bytowie Jakub Biskup – Prokuratura ta prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku uprawnień podczas meczu Gryf – Pogoń Lębork, tj. przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego. Na obecnym etapie postępowania nikomu nie przedstawiono jeszcze zarzutów.

29 listopada przed Sądem Rejonowym odbyły się dwie rozprawy w sprawie zażaleń na zatrzymania. Zażalenia złożyło 2 kibiców Gryfa. Wnioskowali o uznanie zatrzymań za nielegalne, bezzasadne i nieprawidłowe. W jednym z przypadków podczas zatrzymania doszło do pobicia ( w tym kopania w głowę obezwładnionego zatrzymanego) i pogryzienia go przez policyjnego psa.

W obu sprawach zeznania złożyli skarżący oraz funkcjonariusze policji. Przedstawiono także dowody w postaci nagrań video i zdjęć. Uzasadnienia postanowień Sądu Rejonowego w Słupsku z dn. 29 listopada 2021 r. w obu sprawach okazały się druzgocące dla policji. W pierwszym przypadku zatrzymanie zostało uznane za nielegalne, bezzasadne i nieprawidłowe. W drugim przypadku dot. pobicia, Sąd uznał że podczas zatrzymania doszło do popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy dokonujących zatrzymania.

Obie rozprawy obserwowali przedstawiciele Monitora Słupskiego. Oto nasz komentarz.

Antoni Michał Górecki

Bożena Bugańska

spot_img

POPULARNE