poniedziałek, 9 grudnia, 2024
spot_img
Strona głównaPopularneAfer z udziałem Miasta ciąg dalszy...

Afer z udziałem Miasta ciąg dalszy…

Miasto Słupsk działające poprzez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zabrało prawie 30 lat temu administrowanej przez siebie Wspólnocie Mieszkaniowej Słupsk – Waryńskiego 1 pomieszczenia stanowiące część wspólną i odcięło tym samym Wspólnotę od dostępu do podwórka.

O fakcie bezprawnego zabrania przez Miasto/PGM dwóch pomieszczeń Wspólnoty na parterze budynku, z których mieszkańcy mieli przejście na podwórko, powzięto wiedzę z dokumentu inwentaryzacji budynku kilka miesięcy po odejściu Wspólnoty od PGM z powodu niskiej jakości świadczonych usług administrowania. Wcześniej członkowie Wspólnoty nie mieli dostępu do tego dokumentu, który znajdował się w aktach Wspólnoty od 1995 r. i nawet nie wiedzieli o jego istnieniu. Dokument ten został okazany członkom Wspólnoty dopiero podczas zebrania rocznego przez nowego administratora. Od wielu lat Wspólnota chciała przeprowadzić remont elewacji z tyłu i boków budynku (docieplenie) oraz remont dachu, ale problemem był brak dostępu do podwórka i niemożliwość przeniesienia i ustawienia tam rusztowań.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że Miasto od prawie 30 lat wynajmuje zabrane Wspólnocie pomieszczenia i czerpie z tego korzyści. W 2017 r. czynsz miesięczny na przetargu za lokal z bezprawnie włączonymi pomieszczeniami Wspólnoty wyniósł 950,00 zł netto. Straty z tego tytułu dla Wspólnoty na przestrzeni niemalże 30 lat oscylują na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo doszło do zabrania przez Miasto pomieszczenia od jednej ze wspólnot mieszkaniowych z ul. Bema, a następnie przyłączenia jego do lokalu użytkowego Miasta w budynku Waryńskiego 1.

Po przedsądowym wezwaniu do wydania części wspólnej nieruchomości i przywrócenia stanu pierwotnego z dn. 7.04.2023 r. Miasto/PGM pismem z dnia 1.06.2023 r. w całości uznało roszczenie Wspólnoty za zasadne i poinformowało ją, że procedura zwrotu będzie wymagała określonego czasu. Tego czasu nie posiada Wspólnota, która chciałaby remontować budynek. Pomimo upływu ponad 4 miesięcy od pierwszego wezwania Wspólnota nie otrzymała żadnej konkretnej propozycji rozwiązania tej skandalicznej sytuacji.

Samo roszczenie z tytułu bezumownego korzystania z pomieszczeń Wspólnoty za okres 1.01.2020 r. do 31.07.2023 r. opiewa na kwotę 5.156,00 zł. W celu przyśpieszenia zwrotu Wspólnota pozwała przed Sądem Rejonowym w Słupsku Miasto w sprawie o zapłatę. Powództwa dotyczące pozostałego okresu oraz o wydanie nieruchomości są tylko kwestią czasu. Za zaniechania i przede wszystkim bezprawne działania pracowników PGM zapłacą jak zawsze mieszkańcy Słupska, a winnych tradycyjnie brak. Z podobnymi sytuacjami borykają się wspólnoty z terenu Miasta, które zdecydowały się odejść od Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej jako administratora.

O przebiegu zwrotu pomieszczeń Wspólnocie Waryńskiego 1, zapłacie za bezumowne korzystanie i przywrócenia stanu poprzedniego będziemy informować na naszych łamach.

Bożena Bugańska

spot_img

POPULARNE